wszystkie-banery

“Triffid – produkt przyszłości Klastra Obróbki Metali (KKK). White Hill synergia kooperacji w obszarze B+R”

 

Z dumą informujemy, że firma WHITE HILL od lipca 2016 do kwietnia 2020 realizuje projekt:

Triffid – produkt przyszłości Klastra Obróbki Metali (KKK). White Hill synergia kooperacji w obszarze B+R w ramach Działania 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Celem szczegółowym projektu jest doprowadzenie do stworzenia nowego produktu: automatycznego systemu do zbierania danych i wspierania decyzji w uprawach roślin szklarniowych.

Poprzez wykorzystanie nowatorskiej metody pozyskiwania i analizy informacji o stanie roślin uprawianych w szklarniach oraz stosowanie autonomicznej platformy do poruszania się robotów po szklarni powstanie innowacyjne rozwiązanie na skalę światową.

Zastosowanie systemu będzie przełomowym przejściem od analizowania roślin przez ekspertów w szklarniach (człowieka) do obserwacji i pomiaru roślin przez roboty.

plakat-page0001-450x636-1
triffid-prop-logo-z-podpisem

Triffid a znaczenie globalne

W kontekście globalnym projekt ma na celu wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej w dwóch zakresach.

  • Po pierwsze poprzez realizację projektów rozwojowych wzrośnie innowacyjność gospodarki europejskiej i zwiększą się nakłady na prace rozwojowe.
  • Drugim aspektem jest zwiększenie produkcji i eksportu europejskiej żywności dzięki uzyskaniu 2% przyrostu produkcji pomidorów szklarniowych. Zatem to Europa będzie wyznaczać trendy w zakresie wykorzystania nowatorskich rozwiązań ICT w innych sektorach oraz stosować je do realizacji wyzwań społecznych związanych z szeroko pojętą produkcją żywności.

Globalne wyzwania społeczne, takie jak coraz większe zapotrzebowanie na żywność i ograniczona ilość zasobów, wymagają opracowania bardziej wydajnych i skutecznych rozwiązań w zakresie uprawy, w tym warzyw szklarniowych. Producenci oczekują pomocy w osiągnięciu maksymalnej wydajności przy minimalnych nakładach. Coraz częściej na świecie pojawia się pytanie, w jaki sposób wyprodukujemy więcej wysokiej jakości pożywienia bez wyczerpania ograniczonych zasobów naturalnych. Zadajemy sobie również pytanie, jak zapewnimy pożywienie dla ludzkości w przyszłości.

Możliwości biznesowe

Nisza na rynku rozwiązań ICT skierowanych do sektora upraw szklarniowych stwarza olbrzymią szansę dla Nas i Naszych partnerów biznesowych z Holandii zainteresowanych zastosowaniem tego typu narzędzi nadzoru upraw. Klienci zgłaszali Nam  swoje potrzeby i problemy w trakcie realizacji innych zleceń.

Rozwiązanie, którego nie podjęła się dotychczas żadna inne firma informatyczna – udało się urzeczywistnić w postaci prototypu systemu do zbierania danych i wspierania decyzji przygotowanego i przetestowanego w szklarni przez pracowników White Hill. Oczywiście, zanim gotowy produkt trafi na rynek wymaga on jeszcze prac doskonalących system poruszania, sterowania, czy zarządzania procesem zbierania danych, a także demonstracji gotowego systemu i oceny jego pracy w warunkach operacyjnych.

triffid_tapeta_1920x1200_2_color1
68569125 - rollaway automatic watering gun and a long water hose in a large field with white and yellow flowering potato plants on a warm day in the dutch summer season.

Nowoczesne narzędzie do szklarni

Rozwój technologii ICT i walidacja systemu w szklarniach pozwolą White Hill na ich przemysłowe wdrożenie w sektorze produkcji pomidorów. Korzystanie z systemu pozwoli na zmierzenie się z wyzwaniem społecznym dotyczących rosnącego zapotrzebowania na żywność, ponieważ możliwość precyzyjnej kontroli rozwoju uprawy przyczyni się do większych zbiorów z m². Warto mieć na uwadze, że rozwiązania informatyczne wspierają coraz większą liczbę branż i sektorów. Tak też będzie w przypadku przedmiotowej inwestycji.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie system zbierania danych i wspierania decyzji w uprawie roślin szklarniowych, który przyczyni się zlikwidowania, bądź zmniejszenia opisanych powyżej problemów. Producenci warzyw szklarniowych będą mieli nowoczesna narzędzie do monitorowania roślin, przez co szybciej zidentyfikują problemy w ich uprawie, a przez to przyczynią się do zwiększenia produktywności upraw przy tych samych zasobach i nakładach produkcyjnych.