Loading...

CECHY PROJEKTU


  • Nazwa projektu: “Triffid – produkt przyszłości Klastra Obróbki Metali (KKK). White Hill synergia kooperacji w obszarze B+R”
  • Klient: NCBiR
  • Kategorie: AI, biologia, elektronika, robotyka
  • Typ badań: przemysłowe i rozwojowe
  • Okres badawczy: 2015 - 2022
  • Efekt projektu: wdrożony prototyp

Opis projektu

Celem projektu jest doprowadzenie do stworzenia nowego produktu: automatycznego systemu do zbierania danych i wspierania decyzji w uprawach roślin szklarniowych.

Poprzez wykorzystanie nowatorskiej metody pozyskiwania i analizy informacji o stanie roślin uprawianych w szklarniach oraz stosowanie autonomicznej platformy do poruszania się robotów po szklarni powstanie innowacyjne rozwiązanie na skalę światową. Zastosowanie systemu jest przełomowym przejściem od analizowania roślin przez ekspertów w szklarniach (człowieka) do obserwacji i pomiaru roślin przez roboty.

W kontekście globalnym projekt ma na celu wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej w dwóch zakresach. Po pierwsze poprzez realizację projektów rozwojowych wzrośnie innowacyjność gospodarki europejskiej i zwiększą się nakłady na prace rozwojowe. Drugim aspektem jest zwiększenie produkcji i eksportu europejskiej żywności, dzięki uzyskaniu 2% przyrostu produkcji pomidorów szklarniowych. To Europa będzie wyznaczać trendy w zakresie wykorzystania nowatorskich rozwiązań ICT w innych sektorach oraz stosować je do realizacji wyzwań społecznych związanych z szeroko pojętą produkcją żywności.

Globalne wyzwania społeczne, takie jak coraz większe zapotrzebowanie na żywność i ograniczona ilość zasobów, wymagają opracowania bardziej wydajnych i skutecznych rozwiązań w zakresie uprawy, w tym warzyw szklarniowych. Producenci oczekują pomocy w osiągnięciu maksymalnej wydajności przy minimalnych nakładach. Coraz częściej na świecie pojawia się pytanie, w jaki sposób wyprodukujemy więcej wysokiej jakości pożywienia bez wyczerpania ograniczonych zasobów naturalnych. Zadajemy sobie również pytanie, jak zapewnimy pożywienie dla ludzkości w przyszłości.

Nisza na rynku rozwiązań ICT skierowanych do sektora upraw szklarniowych stwarza olbrzymią szansę dla Nas i Naszych partnerów biznesowych z Holandii zainteresowanych zastosowaniem tego typu narzędzi nadzoru upraw. Klienci zgłaszali Nam swoje potrzeby i problemy w trakcie realizacji innych zleceń.
Rozwiązanie, którego nie podjęła się dotychczas żadna inne firma informatyczna – udało się urzeczywistnić w postaci prototypu systemu do zbierania danych i wspierania decyzji przygotowanego i przetestowanego w szklarni przez pracowników White Hill. Zanim jednak gotowy produkt trafi na rynek wymaga on jeszcze prac udoskonalających system poruszania, sterowania, czy zarządzania procesem zbierania danych, a także demonstracji gotowego systemu i oceny jego pracy w warunkach operacyjnych.