Loading...

APlatform

CECHY PROJEKTU


  • Nazwa projektu: Badanie mające na celu opracowanie modułowej platformy autonomicznej dostosowanej do warunków upraw -
  • Klient: NCBiR
  • Kategorie: AI, biologia, elektronika, robotyka
  • Typ badań: przemysłowe i rozwojowe
  • Okres badawczy: 2018 - 2025
  • Efekt projektu: wdrożony prototyp

Opis projektu

APlatform składa się z bezzałogowego robota, platformy modułowej, która może poruszać się w sposób autonomiczny zarówno w szklarni, jak i po otwartym polu. Posiada opcjonalny wysięgnik umożliwiający wynoszenie elementów peryferyjnych, czujników lub też innego sprzętu na wysokość ok 4m. Dodatkowo wyposażany jest w modułowy system czujników pozwalający dokładnie monitorować uprawy w szklarni i na zewnątrz dzięki wbudowanemu systemowi wspomagania decyzji jest w stanie:

1) wykryć obecność chorób roślin lub szkodników i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się,
2) monitorować poziom składników odżywczych i otoczenia, aby zapewnić optymalny wzrost i wyższą wydajność.

Zapisując i analizując wysokiej jakości obrazy roślin i zbierając dane, robot może zidentyfikować obecność chorób lub szkodników i szybko zaalarmować rolnika i zaproponować działania mające na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się szkodnika lub może zasugerować zmiany w warunkach środowiskowych, aby zapewnić wysoką jakość plonu.

Dzięki temu ekspert będzie mógł zdalnie ocenić rośliny, bez konieczności osobistego odwiedzania plantacji czy wchodzenia do szklarni. Robot jest całkowicie samodzielny i poza rutynową konserwacją nie wymaga nadzoru człowieka.

Projekt jest bezpośrednią kontynuacją projektu TRIFFID.